Wróżby z kart klasycznych

Popularne metody wróżbiarskie

📞 Kliknij, aby zadzwonić (3,69zł/min) ✉️ Kliknij, aby napisać (3,69zł/sms) Chcesz się ze mną skontaktować? Nic trudnego!
708 577 285 Tylko (3,69 zł/min)
EZO.Twoje pytanie pod nr: 73077 (3,69 zł/sms)

Dążenie ludzi do uchylenia zasłony zakrywającej ich przyszłość jest stare jak świat. Nie mógł tego zmienić ani konserwatywny Kościół, ani współczesna nauka. Popularne dziś metody wróżbiarskie, takie jak wróżenie z kart, numerologia, chiromancja i astrologia stanowią jedynie cząstkę pokaźnego arsenału sposobów przepowiadania przyszłości stosowanych przez naszych przodków.

Poszukiwanie korzeni wróżbiarstwa jest w zasadzie sprawą beznadziejną, tkwią one bowiem w mrokach prehistorii, o której niewiele wiemy. Najstarsze odstępne źródła wiedzy prowadzą nas do Mezopotamii w rok 2600 p.n.e., kiedy to wróżbici króla Sargona stworzyli poprzez obserwację wątrób zabitych zwierząt ofiarnych zbiór przepowiedni. W Babilonie przepowiadano przyszłość z lotu ptaków, zjawisk atmosferycznych, wyglądu kamieni, wróżono z roślin, zwierząt i przypadkowych zdarzeń. W starożytnym Rzymie badanie przyszłości należało do powinności państwa. Zajmowali się tym specjaliści, mający status urzędników, tzw. augurowie.

Najczęściej wróżono w oparciu o zachowanie się żywiołów, chociaż, nie tylko one stanowiły wenę dla ówczesnych wróżek i wróżbitów. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze metody wróżbiarskie.

Wróżenie z ognia, czyli piromancja

Szybki i równomiernie buchający płomień uważany był za korzystny znak, zaś tlący się i nieregularny stanowił niepomyślny omen. Do przepowiedni wykorzystywano także dym. Zbyt silny (przy małym ogniu) to zły znak, w przeciwieństwie do dymu unoszącego się pionowo.

Wróżenie z powietrza, czyli aeromancja

Obserwując kierunek wiatru wiejącego w momencie dokonywania przepowiedni wyciągano wnioski dotyczące przyszłości. Wiatr wiejący ze wschodu zwiastował szczęście, z południa oznaczał wyjawienie jakieś tajemnicy. Wiatr zachodni przepowiadał nieszczęście, a północny oznaczał brak odpowiedzi. Zwracano również uwagę na układ chmur i na pioruny.

Wróżenie z wody, czyli hydromancja

Metoda ta polegała na interpretowaniu zjawisk na powierzchni wody: przypływów, odpływów i prądów. Wzmocnieniu magicznemu służyły wrzucane do wody kamienie szlachetne, złoto lub srebrne płytki opatrzone czarodziejskimi znakami. Kobiety używały do wróżenia kuleczek z chleba, na których wypisane były imiona podejrzanych. Wrzucane one były do wody. Kulka, która rozpuściła się jako pierwsza wskazywała na złoczyńcę.

Wróżenie z kryształowej kuli, czyli krystalomancja

Wróżenie z kuli uznawane jest za jedną z najbardziej skutecznych metod przepowiadania przyszłości. Wpatrywanie się w kryształową kulę to jeden z bardziej tajemnych metod jasnowidzenia. Do dzisiejszego dnia nie wyjaśniono, dlaczego w krysztale pojawiają się obrazy. Doznawane przez początkujących w sztuce wróżenia odczucia, takie jak prądy ciepła i zimna, potężny blask, zrażają do dalszej nauki. Jednak wróżenie z kuli uznawane jest za niezwykle skuteczną metodę odczytywania wielu zjawisk.

Wróżenie z pomocą zmarłych, czyli nekromancja

Od najdawniejszych czasów ludzie byli przekonani, ze dusze zmarłych dysponują wiedzą o przyszłości. Z wiary tej rozwinęła się metoda wróżbiarska zwana nekromancją. Jest to najmroczniejsza dziedzina magii. Jedna z najgorszych plag Znanego Świata. Jej adepci kryją się w mroku, uciekając przed bezlitosnym prawem. Jest to forma działalności, w której czarujący, zwany nekromatą przyzywa duchy zmarłych w celu poznania prawdopodobnych wersji przyszłości.

Wróżenie na podstawie obserwacji ptaków, czyli ornitomancja

Zachowanie się ptaków, ich lot, wydawane dźwięki również wykorzystywano do celów wróżbiarskich. Wyróżniano dwanaście rodzajów lotu ptaków interpretowanych w różny sposób. Symboliczne znaczenie miało również pojawienie się określonych gatunków ptaków. Jeśli osoba będąca w związku małżeńskim napotkała pojedynczą wronę, oznaczało to bliską śmierć współmałżonka. Człowiek, który ujrzał kraczącego kruka, powinien się spodziewać uszczerbku na ciele, honorze lub majątku. Czapla zapowiadała trudności, bocian zaś – zgodę.

Lenie wosku

Ta metoda wróżbiarska pochodzi z Turcji. Wosk rozgrzewano na ogniu, mrucząc przy tym magiczne formułki. Następnie wlewano go do wody. Powstałe w ten sposób figury służyły do przepowiadania przyszłych wydarzeń. Metoda ta przetrwała do dnia dzisiejszego, jako wróżba andrzejkowa.

Tylko dla ludzi o silnych nerwach

Pod czcigodną nazwą „kefalomancja” krył się kiedyś makabryczny ceremoniał wróżbiarski. Kobieta uznawana za „wiedźmę” schodziła o zmroku do grobu świeżo pochowanego chłopca i odcinała łopata głowę. Następnie wieszała ją na sznurze pomiędzy dwoma oknami. Otwartą czaszkę napełniała drożdżami i piwem, oraz krwią z łydek innego trupa i mlekiem z piersi dwóch położnic. Jeśli głowa wykonała jakieś ruchy, na ich podstawie wiedźma wróżyła. Jedna z takich przepowiedni brzmiała: „Ile kropel odrażającej cieczy wyciekło z czaszki na ziemię, tylu ludzi dziennie zdolna była zabić czarownica z pomocą diabła”.

Ten krótki przegląd dziwacznych, obrzydliwych, poważnych i śmiesznych metod przepowiadania może wywołać u niejednej osoby przekonanie, ze wróżbiarstwo to jedna wielka „bujda”. Niemniej niezliczona liczba praktyk wskazuje jednak, jak silna jest u człowieka potrzeba odgadnięcia przyszłości. Każde, więc dające się zinterpretować zjawisko, może posłużyć do nawiązania kontaktu z podświadomą wiedzą.

Popularne metody wróżbiarskie

Popularne dziś metody wróżbiarskie, takie jak wróżenie z kart, numerologia, chiromancja i astrologia stanowią jedynie cząstkę pokaźnego arsenału sposobów przepowiadania przyszłości stosowanych przez naszych przodków.

Nasze ezoteryczne publikacje