Jak stawiać karty Tarota
Karty tarota są zawsze ułożone według ich kolejności (od Głupca do króla Pentakli). Głupiec znajduje się na dole, odwrócony wizerunkiem ku Ziemi, król Pentakli na górze, odwrócony koszulką w stronę nieba. Wszystkie karty mają usytuowanie prawidłowe.
Zacznijmy od tego, że karty Tarota powinna tasować ta osoba, która będzie je odczytywała. Karty powinno tasować się z lewej ręki do prawej do momentu aż poczujemy, że powinniśmy przestać. Pamiętajmy żeby podczas tasowania kart Tarota skoncentrować się na pytaniu jakie chcemy zadać kartom. Po przetasowaniu należy karty wymieszać. Kładziemy talie na stole i koncentrując uwagę na ruchu własnych dłoni rozsuwamy je na zasadzie koła w lewą albo prawą stronę. Tak przetasowana i wymieszaną talię karty dajemy pytającemu do przełożenia (pamiętajmy, że tylko wtedy ma on prawo dotknąć kart) Następnie układa się karty w wachlarz i prosi się pytającego o wskazanie trzech kart. Odkrywanie kart
Karty zazwyczaj układa się w celtycki krzyż. Kart kładziemy zawsze wizerunkami do dołu i nie odkrywamy ich od razu. Karty Tarota odkrywamy metoda pozytywu lub negatywu.
Metoda pozytywu oznacza, że między ułożeniem kart w dłoni, a ich układem na stole, nie ma żadnych różnic. Odsłanianie kart przypomina otwieranie okna bądź drzwi. W tym wypadku jeżeli karta w położeniu prawidłowym leży wizerunkiem do dołu, odwrócona zachowa tę właściwość.
Metoda negatywu przywodzi na myśl kliszę filmową, którą wyświetlamy na białym ekranie, lub z której uzyskujemy zdjęcie na papierze fotograficznym. Ciąg kart w dłoni jest odwróceniem sytuacji obrazowanej przez karty spoczywające na stole (karta w położeniu nieprawidłowym po odsłonięciu leży prawidłowo). Stosując metodę negatywu ujmujemy koniuszkami palców kartę i przewracamy ją, zmieniając jednocześnie jej usytuowanie.